کشف اشیاء عجیب باستانی در خلیج فارس

به نقل از تهران تایمز یک باستان شناس ایرانی هنگام شیرجه زدن در بستر دریای مرجانی خلیج فارس در جنوب ایران به طور تصادفی شی عجیبی را کشف کرد.

برآوردهای اولیه نشان می دهد که شی غرق شده ممکن است دارای اهمیت معنوی باشد زیرا اشکال و نقوش مذهبی دارد.

باستانی
باستانی

«به طور تصادفی هنگام غواصی در سواحل خلیج فارس در نزدیکی جزیره قشم، شی ناشناخته را در بستر دریا پیدا کردم. به گزارش ایسنا، سمانه لشگری، باستان شناس، روز شنبه گفت: ابتدا فکر می کردم از سنگ ساخته شده است.

باستانشناس
باستانشناس

در بازرسی ثانویه و تخصصی تر، مشخص شد که شی چیزی شبیه به فایبرگلاس با لایه ای سفید رنگ است که از نظر هندسی به شکل یک صفحه استوانه ای است.

وی تصریح کرد: ویژگی بارز این شی وجود نقوش مذهبی مانند صلیب، شمعدان یهودی شکل، شعله و سازه قوسی است که همگی بر روی یک گل چهار گلبرگ نقش بسته است.

در این گزارش آمده است که این شی توسط تیمی متشکل از باستان شناسان و کارشناسان میراث فرهنگی تحت نظارت اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان مورد بررسی کامل قرار خواهد گرفت.

جزیره قشم بهشتی برای گردشگران بوم گردی است زیرا جاذبه های وسیعی مانند جنگل های دریایی حرا و حدود 60 روستا را در بر می گیرد که عمدتاً در سراسر سواحل صخره ای آن پراکنده شده اند. این جزیره همچنین دارای دره ها، تپه ها، غارها و دره های چشم نوازی از نظر زمین شناسی است که بیشتر آنها به عنوان بخشی از ژئوپارک جزیره قشم که توسط یونسکو ثبت شده است، محافظت می شود که خود پناهگاهی برای طبیعت گردان است.

باستان
باستان

خلیج فارس یک دریای کم عمق و اپی قاره ای به طول تقریبی 1000 کیلومتر و عرض 200 تا 350 کیلومتر است که در تنگه هرمز تا حدود 60 کیلومتر باریک می شود. به گزارش دایره المعارف ایرانیکا، تا به امروز هیچ بقایایی از دوران نوسنگی در هیچ کجای سواحل خلیج فارس ایران یافت نشده است. قدیمی‌ترین بقایای باستان‌شناسی که تاکنون در سواحل ایران شناسایی شده‌اند شامل تکه‌هایی از نوع عبید بین‌النهرین است که توسط M. E. Prickett و A. Williamson در سطح هلیله، محوطه‌ای ماقبل تاریخ در شبه جزیره بوشهر، جمع‌آوری شده‌اند.