شکلات تلخ

شکلات تلخ چندین برابر بیشتر از چای یا هسته انگور آنتی اکسیدان دارد. و حاوی موادی است که ممکن است به کاهش فشار خون، بهبود سطح کلسترول و عملکرد مغز کمک کند و به بدن شما کمک کند تا با انسولین مقابله کند و به قلب شما کمک کند.

 

شکلات تلخ
شکلات تلخ

آیا شما شکلات تلخ را دوست  دارید؟ پس شما در انتظار خبرهای خوبی هستید، زیرا مشخص می شود که یک یا دو شکلات تلخ با کاکائو بالا بسیار عالی است.
از اکتبر تا مارس، ما رسما در فصل آنفولانزا هستیم. وقتی ویروس‌ها آزادانه پرسه می‌زنند و منتظر زمان مناسب برای حمله به بدن ما هستند، ما به تمام کمکی که می‌توانیم از غذاهایی که می‌خوریم برای تقویت سیستم ایمنی بدنمان مانند لباس زره نیاز داریم. اینجاست که شکلات تلخ وارد عمل می شود.
سیستم ایمنی انعطاف پذیر و مقاومت بدن قوی به ویژه در محافظت در برابر بیماری های زمستانی مهم است. بوشرا موتلو، متخصص تغذیه، گفت: کاکائو موجود در شکلات تلخ و ترکیبات فنولی داخل کاکائو می تواند سیستم ایمنی بدن ما را تقویت کرده و مقاومت بدن را افزایش دهد.
موتلو با تاکید بر اینکه سیستم ایمنی ضعیف مقصر ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا است، گفت: بهترین راه برای محافظت از خود در برابر این بیماری ها از طریق یک رژیم غذایی مناسب، مغذی و متعادل است.
موتلو گفت که ویتامین C خط دفاعی مهمی در برابر بیماری ها است و به مردم توصیه کرد از غذاهای غنی از ویتامین C مانند پرتقال، آناناس و قارچ و غذاهای غنی از آنتی اکسیدان لیکوپن مانند گوجه فرنگی و گریپ فروت استفاده کنند.
او گفت شکلات تلخ به همان اندازه برای مبارزه با سرماخوردگی مفید است، به خصوص به دلیل روی موجود در آن و محتوای قند پایین آن. موتلو گفت که بهتر است به سراغ تیره ترین نوع ممکن بروید، زیرا هر چه درصد کاکائو بیشتر باشد، قند کمتری خواهد داشت. او هشدار داد که شکر عملکرد سیستم ایمنی ما را کاهش می دهد و بدن ما را مستعد ابتلا به بیماری ها می کند.
موتلو با اشاره به فواید دیگر شکلات گفت: «رزوراترول، یک آنتی اکسیدان طبیعی درون شکلات تلخ، ترشح سروتونین، هورمون شادی را افزایش می دهد، در حالی که ماده آنتی اکسیدانی دیگر، کاتچین، باعث ترشح هورمون هایی می شود که عملکرد ذهنی را بهبود می بخشد. به همین دلیل، برای سلامت قلب ما نیز مفید است و مقاومت بدن ما را افزایش می دهد.
شکلات تلخ که حداقل 70 درصد آن کاکائو است، دارای مقدار زیادی مواد مغذی ضروری است. سرشار از آهن، منیزیم، مس و منگنز است. همچنین حاوی کلسیم، پتاسیم و روی و همچنین مقادیری از ویتامین‌های A، B، E و K است.
موتلو گفت که شکلات تلخ همچنین برای سرفه‌های بد، به ویژه سرفه‌هایی که نمی‌خواهند از بین بروند، مفید است. کالج امپریال لندن در سال گذشته دریافت که تئوبرومین، یک آلکالوئید موجود در کاکائو، در سرکوب سرفه بهتر از کدئین است، یک ماده افیونی که برای دردهای خفیف تا متوسط ​​استفاده می شود و یک ماده معمولی است که در شربت های سرفه استفاده می شود. و نترس! موتلو می‌گوید حتی افراد دیابتی نیز می‌توانند مقداری شکلات تلخ مصرف کنند، البته تا زمانی که در حد اعتدال باشد. افراد دیابتی می توانند آن را مصرف کنند زیرا اثرات شکلات تلخ بر سطح انسولین قبلاً ثابت شده است. علاوه بر این، شکلات تلخ فواید ثابت شده زیادی دارد، از جمله کاهش سطح کلسترول LDL (معروف به “بد”) و محافظت از سلامت قلب.”
این متخصص تغذیه گفت تا 10 گرم شکلات تلخ در هفته، یعنی حدود دو مربع در روز، دو یا سه بار در هفته، برای دیدن فواید آن برای سلامتی کافی است. اما یک کلمه احتیاط برای خوانندگان ما – این به این معنی نیست که شما باید شکلات تلخ را با بارهای سطل مصرف کنید.
همچنین یک خبر بد برای دوستداران شکلات سفید خامه ای وجود دارد. موتلو گفت که مردم باید از شکلات سفید دوری کنند زیرا در مقایسه با شیر و شکلات تیره بسیار فراوری شده و حاوی مقدار بیشتری چربی است.
در یک مطالعه، محققان رژیم غذایی و سلامت 20000 نفر را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که خوردن تا 100 گرم شکلات – از جمله شکلات شیری – در روز با کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مرتبط است. آنها عوامل دیگری را که ممکن است بر این موضوع تأثیر بگذارند، از جمله میزان سیگار کشیدن و ورزش کنترل کردند، اما گفتند که می‌تواند به جای شکلات، توضیحات دیگری نیز داشته باشد.
و سپس یک کارآزمایی بالینی بزرگ انجام شد که می‌توانست علل احتمالی دیگر مانند رژیم غذایی و سبک زندگی را کنترل کند. بر اساس این تصور بود که فواید بالقوه کاکائو برای سلامتی می تواند به سطح بالای فلاونوئیدها، ترکیبات گیاهی موجود در انواع توت ها و چای مربوط باشد.
تحقیقات نشان می دهد که فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان های موجود در شکلات ممکن است به ویژه در برابر سرطان روده بزرگ مفید باشند. به عنوان مثال، یک مدل حیوانی نشان داد که شکلات تلخ می تواند به طور موثر رشد و گسترش سلول های سرطانی روده بزرگ را در موش ها کاهش دهد.
بررسی دیگری اشاره کرد که به دلیل توانایی آن در کاهش استرس اکسیداتیو، کاهش التهاب و جلوگیری از رشد سلول های سرطانی به طور بالقوه می تواند به محافظت در برابر سرطان روده بزرگ کمک کند.