باروری یا بارداری تحت تأثیر واکسیناسیون کووید-19 قرار نگرفته است

یکی از بزرگ‌ترین ترس‌ها و تردیدهایی که باعث می‌شود افراد قبل از واکسن زدن دو بار فکر کنند، تاثیر آن بر بارداری و باروری است. اکنون، یک مطالعه جدید نشان داده است که واکسیناسیون علیه کووید-19 بر نتایج باروری در بیماران تحت لقاح آزمایشگاهی (IVF) تأثیری ندارد.

Vaccine
Vaccine

این یافته ها که در ‘Obstetrics & Gynecology’ (ژورنال سبز) منتشر شد، به شواهد رو به رشدی افزود که اطمینان می دهد واکسیناسیون COVID-19 بر باروری تأثیر نمی گذارد.

محققان دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا (Icahn Mount Sinai)، شهر نیویورک، و همکاران پزشکی تولید مثل نیویورک (RMA of New York) میزان لقاح، بارداری و سقط جنین زودهنگام را در بیماران IVF که دو بار دریافت کرده بودند، مقایسه کردند. دوزهای واکسن های تولید شده توسط فایزر یا مدرنا با نتایج یکسان در بیماران واکسینه نشده.
این یکی از بزرگترین مطالعات برای بررسی نتایج چرخه باروری و IVF در بیمارانی است که واکسن کووید-19 دریافت کرده‌اند. دکتر Devora A. Aharon، نویسنده اول این مطالعه گفت: این مطالعه هیچ تفاوت قابل توجهی در پاسخ به تحریک تخمدان، کیفیت تخمک، رشد جنین، یا نتایج بارداری بین واکسینه شده در مقایسه با بیماران واکسینه نشده مشاهده نکرد.
دکتر آهارون، که همکار غدد درون ریز تولید مثل و ناباروری در Icahn Mount Sinai و RMA نیویورک است، افزود: «یافته‌های ما مبنی بر اینکه واکسیناسیون هیچ تأثیری بر این پیامدها نداشته است، باید برای کسانی که در تلاش برای باردار شدن هستند یا در اوایل بارداری هستند، اطمینان بخش باشد. .
این مطالعه شامل بیمارانی بود که تخمک‌هایشان از تخمدان‌ها جمع‌آوری شد و توسط اسپرم در آزمایشگاه بارور شد و جنین‌هایی را ایجاد کرد که منجمد شده و سپس ذوب و به رحم منتقل شدند و بیمارانی که تحت درمان پزشکی قرار گرفتند تا رشد تخمک‌ها را تحریک کنند. دو گروه از بیمارانی که تحت انتقال جنین منجمد ذوب شده قرار گرفتند – 214 واکسینه و 733 واکسینه نشده – میزان بارداری و از دست دادن اوایل بارداری مشابهی داشتند.
دو گروه از بیمارانی که تحت تحریک تخمدان قرار گرفتند – 222 واکسینه شده و 983 واکسینه نشده – نرخ مشابهی از تخمک‌ها، لقاح و جنین‌هایی با تعداد کروموزوم‌های طبیعی و چندین معیار دیگر داشتند.
نویسندگان این مطالعه پیش بینی کردند که این یافته ها اضطراب افرادی که قصد بارداری دارند را کاهش دهد.
«با استفاده از علم و داده‌های بزرگ، می‌توانیم به بیماران در سن باروری اطمینان داده و آنها را قادر کنیم تا بهترین تصمیم‌ها را برای خود بگیرند. آلن ب. کاپرمن، نویسنده ارشد، MD، FACOG، مدیر بخش و پروفسور بالینی زنان، زایمان و علوم تولید مثل در Icahn Mount Sinai و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این به مردم آرامش می دهد که بدانند واکسن COVID-19 بر پتانسیل باروری آنها تأثیر نمی گذارد. مدیر RMA نیویورک، که در سطح بین المللی به عنوان یک مرکز پیشرو در پزشکی تولید مثل شناخته شده است.
بیماران در این مطالعه بین فوریه و سپتامبر 2021 در RMA نیویورک تحت درمان قرار گرفتند. بیمارانی که تحت درمان IVF قرار می‌گیرند به دقت ردیابی می‌شوند و محققان را قادر می‌سازد تا داده‌های اولیه در مورد لانه‌گزینی جنین‌ها را علاوه بر تلفات بارداری که ممکن است در مطالعات دیگر کم‌شماری شود، به دست آورند. .

انتشار مطالعه جدید با افزایش نوع بسیار مسری Omicron همزمان شد.
مطالعات قبلی نشان داده است که واکسیناسیون COVID-19 به محافظت از افراد باردار – که COVID-19 خطر بیماری شدید و مرگ آنها را افزایش می دهد – از بیماری شدید کمک می کند، به نوزادان آنها آنتی بادی می دهد و خطر زایمان زودرس یا جنین را افزایش نمی دهد. مشکلات رشد