New highly mutated Covid strain discovered ويروس جديد كرونا در فرانسه كشف شد

New highly mutated Covid strain discovered

تنظيم مقاله از مهندس شهروز ربانى

نوع جديد كرونا كه با ٤٦ جهش كشف شده و هنوز نامگذارى نشده

٥  ژانويه ٢٠٢٢

نوع جدید کووید-19 اولین بار در یک بیمار که از کامرون به فرانسه بازگشته بود، كشف شد. محققان گفتند که برای ارزیابی ویژگی‌های این نوع بسیار زود است.

گروهی از دانشمندان در پیش چاپی که هفته گذشته در medRxiv به صورت آنلاین منتشر شد، گفتند که سویه جدید، B.1.640.2، در 12 بیمار که در همان منطقه جغرافیایی در جنوب شرقی فرانسه زندگی می کردند، شناسایی شد.

این سویه مربوط به دودمان B.1.640 است که در ماه نوامبر توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان یک گونه تحت نظارت (VUM) طبقه بندی شد.

اولین بیمار شناخته شده یک بزرگسال واکسینه شده بود که از سفر به کامرون به یک روستای فرانسوی بازگشت و یک روز قبل از تشخیص علائم خفیف تنفسی را نشان داد.

این محقق گفت: تجزیه و تحلیل ژنوم نشان داد که ویروس این سویه خاص دارای 46 جهش است. آنها نوشتند: “هنوز خیلی زود است که بر اساس این 12 مورد، روی ویژگی های ویروسی، اپیدمیولوژیک یا بالینی این … گونه فکر کنیم.”

به طور کلی، این مشاهدات یک بار دیگر غیرقابل پیش‌بینی بودن ظهور گونه‌های جدید SARS-CoV-2 و معرفی آن‌ها از خارج از کشور را نشان می‌دهد و دشواری کنترل چنین معرفی و گسترش بعدی را نشان می‌دهد.»

دانشمندان در سراسر جهان برای جهش‌های جدید کروناویروس در حالت آماده‌باش هستند زیرا می‌توانند انواعی را تولید کنند که مسری‌تر و مقاوم‌تر به واکسن هستند.

ظهور نوع Omicron که توسط WHO در ماه نوامبر به عنوان یک نوع نگرانی (VOC) طبقه بندی شد، چندین کشور را بر آن داشت تا مرزهای خود را ببندند و سایر محدودیت های مرتبط با بیماری همه گیر را تشدید کنند.

تدروس آدهانوم گهبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته هشدار داد با ادامه این بیماری همه گیر، ممکن است انواع جدید از اقدامات متقابل ما طفره بروند و در برابر واکسن های فعلی یا عفونت های قبلی کاملاً مقاوم شوند و نیاز به سازگاری با واکسن داشته باشند