عصاره هسته انگور پیری را در موش معکوس می کند

عصاره هسته انگور

grapeseed
grapeseed

افزایش سن یک عامل خطر کلیدی برای طیف وسیعی از مشکلات سلامتی است. این تا حدی به دلیل تجمع سلول های پیر در بدن یک فرد است. در سال های اخیر، دانشمندان دسته ای از داروها را به نام senolytics شناسایی کرده اند. اینها می توانند سلولهای پیر را در آزمایشات آزمایشگاهی و حیوانی از بین ببرند. در مطالعه اخیر، محققان بخشی از عصاره هسته انگور را به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده بالقوه موثر شناسایی کردند و از آن برای افزایش طول عمر و طول عمر موش ها استفاده کردند. در یک مطالعه جدید، محققان دارویی جدید را بر اساس بخشی از عصاره هسته انگور شناسایی کردند که با موفقیت طول عمر و طول عمر موش ها را افزایش داده است. این تحقیق که در مجله Nature Metabolism منتشر شده است، زمینه را برای مطالعات بالینی بیشتر برای تعیین اینکه آیا اثرات ممکن است در انسان تکرار شود یا خیر، ایجاد می کند.

پیری و سنولیتیک افزایش سن یک عامل خطر کلیدی برای بسیاری از بیماری های مزمن است. دانشمندان معتقدند که این امر تا حدی به دلیل پیری سلولی است. این زمانی اتفاق می افتد که یک سلول قادر به انجام عملکرد بیولوژیکی خود در بدن فرد نباشد. در سال‌های اخیر، محققان گروهی از داروها به نام senolytics را شناسایی کرده‌اند. این داروها می توانند سلول های پیر را در آزمایشگاه و در مدل های حیوانی از بین ببرند و به طور بالقوه تعداد بیماری های مزمنی را که با افزایش سن و افزایش طول عمر ایجاد می شوند، کاهش دهند. در این مطالعه، دانشمندان سنولیتیک جدیدی را شناسایی کردند که از یک جزء عصاره هسته انگور به دست می‌آید که به نام پروسیانیدین C1 (PCC1) شناخته می‌شود. بر اساس داده‌های موجود قبلی، PCC1 در مهار اثرات سلول‌های پیر در غلظت‌های پایین و تخریب انتخابی سلول‌های پیر در غلظت‌های بالاتر، نویدبخش بود. volume_upcontent_copyshare

آزمایشات موش
برای آزمایش اثرات PCC1 بر پیری، محققان سه آزمایش را با موش انجام دادند.

در آزمایش اول، آنها موش ها را در معرض دوز کمتر کشنده تابش قرار دادند تا پیری سلولی را القا کنند. سپس یک گروه از موش ها PCC1 دریافت کردند، در حالی که گروه دیگر وسیله نقلیه حامل PCC1 را دریافت کردند.

محققان دریافتند پس از اینکه موش ها تحت تابش قرار گرفتند، ویژگی های بدن غیرطبیعی از جمله مقادیر قابل توجهی موهای خاکستری در آنها ایجاد شد.

درمان موش ها با PCC1 به طور قابل توجهی این ویژگی ها را معکوس کرد. موش‌هایی که PCC1 دریافت کردند، سلول‌های پیر و نشانگرهای زیستی کمتری در ارتباط با سلول‌های پیر داشتند.

در نهایت، موش های تحت تابش ظرفیت ورزش و قدرت عضلانی بدتری داشتند. با این حال، موش‌هایی که PCC1 دریافت کردند این معکوس شد و نرخ بقای بهتری داشتند.

در آزمایش دوم، محققان موش های مسن را با PCC1 یا یک وسیله نقلیه هر 2 هفته به مدت 4 ماه درمان کردند.

این تیم تعداد قابل توجهی از سلول های پیر را در کلیه ها، کبد، ریه ها و پروستات موش های مسن پیدا کردند. با این حال، درمان PCC1 این را معکوس کرد.

موش‌های تحت درمان با PCC1 همچنین در مقایسه با موش‌هایی که فقط وسیله نقلیه دریافت کردند، قدرت گرفتن، حداکثر سرعت راه رفتن، استقامت آویزان کردن، استقامت روی تردمیل، سطح فعالیت روزانه و تعادل را بهبود بخشیدند.

در آزمایش سوم، محققان به موش‌های بسیار مسن نگاه کردند تا ببینند PCC1 چه تأثیری بر طول عمر موش‌ها دارد.

آنها دریافتند که موش های تحت درمان با PCC1 به طور متوسط ​​9.4 درصد بیشتر از موش هایی که وسیله نقلیه دریافت کرده بودند، در طول عمر خود عمر کردند.

این معادل 64.2٪ طول عمر طولانی بعد از درمان است.

علاوه بر این، با وجود عمر طولانی‌تر، موش‌های تحت درمان با PCC1 نسبت به موش‌هایی که وسیله نقلیه دریافت کردند، عوارض مرتبط با سن بیشتر نداشتند.

با جمع بندی یافته ها، پروفسور یو سان نویسنده مقاله مربوطه – از موسسه تغذیه و سلامت شانگهای در چین – و همکارانش می گویند: «ما بدینوسیله شواهدی را ارائه می دهیم که اثبات اصل است، حتی زمانی که [PCC1] در اواخر عمر تجویز می شود. دارای پتانسیل برجسته ای برای به تاخیر انداختن قابل توجه اختلالات مرتبط با افزایش سن، کاهش بیماری های مرتبط با افزایش سن، و بهبود شرایط سلامتی است، بنابراین راه جدیدی برای بهبود طول عمر و طول عمر در طب سالمندی آینده فراهم می کند.

دکتر جیمز براون – خواننده پیری و متابولیسم و ​​یکی از اعضای مرکز تحقیقات آستون برای پیری سالم در بیرمنگام، انگلستان – در صحبت با Medical News Today، گفت که این یافته‌ها شواهد بیشتری برای فواید بالقوه داروهای سنولیتیک ارائه می‌دهند. دکتر براون با مطالعه اخیر درگیر نبود.

سنولیتیک ها دسته جدیدی از ترکیبات ضد پیری هستند که اغلب به طور طبیعی وجود دارند. این مطالعه نشان می‌دهد که PCC1 به ترکیباتی مانند کورستین و فیستین می‌پیوندد تا بتواند به طور انتخابی سلول‌های پیر را بکشد [در حالی که] سلول‌های جوان و سالم را زنده و سالم می‌گذارد.

این مطالعه، همراه با مطالعات دیگر در این زمینه، به بررسی اثرات در جوندگان و سایر موجودات پایین‌تر پرداخته است و بنابراین، قبل از اثبات هرگونه اثر ضد پیری این ترکیبات در انسان، کار زیادی باید انجام شود.

دکتر براون می‌گوید: «سنولیتیک‌ها مطمئناً به‌عنوان دسته‌ای از «داروهای» ضد پیری که در حال توسعه هستند، امیدوارکننده هستند.

موش به انسان؟
پروفسور Ilaria Bellantuono – استاد پیری اسکلتی عضلانی در دانشگاه شفیلد در بریتانیا – در صحبت با MNT، موافقت کرد که یک سوال کلیدی این است که آیا این یافته ها در انسان قابل تکرار هستند یا خیر. پروفسور Bellantuono نیز در این مطالعه شرکت نداشت.

این تحقیق به مجموعه‌ای از شواهد اضافه می‌کند که نشان می‌دهد از بین بردن سلول‌های پیر با استفاده از داروهایی [که] به طور انتخابی آن سلول‌ها را می‌کشند – به نام senolytics – عملکرد فیزیکی را با افزایش سن بهبود می‌بخشد و عملکرد عوامل شیمی‌درمانی را در سرطان افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است که تمام شواهد در این زمینه در مدل های حیوانی است – در این مورد خاص، در مدل های موش. چالش واقعی آزمایش این است که آیا این داروها به همان اندازه در [انسان] مؤثر هستند یا خیر. در حال حاضر، هیچ داده ای در دسترس نیست، و آزمایشات بالینی تازه شروع شده است.

دکتر دیوید کلنسی – از بخش زیست پزشکی و علوم زیستی در دانشگاه لنکستر در بریتانیا – به MNT گفت که سطوح دوز ممکن است هنگام ترجمه یافته‌ها به انسان مشکل‌ساز باشد. دکتر کلنسی با مطالعه اخیر درگیر نبود.

دوزهای داده شده به موش ها در مقایسه با آنچه که انسان می تواند تحمل کند، اغلب بسیار زیاد است. دوزهای سنولیتیک مناسب PCC1 در انسان ممکن است باعث مسمومیت شود. مطالعات موش ممکن است آموزنده باشد. دکتر کلنسی گفت: ظاهراً کبد آنها داروها را بیشتر شبیه انسان‌ها متابولیزه می‌کند تا کبد موش.

دکتر ریچارد سیو – مدیر تحقیقات پیری در کالج کینگ لندن در بریتانیا – در صحبت با MNT، همچنین گفت که مطالعات حیوانی غیر انسانی لزوماً به اثرات بالینی مثبت در انسان تبدیل نمی شود. دکتر سیو نیز در این مطالعه شرکت نداشت.

من همیشه یافته‌های موجود در موش‌ها، کرم‌ها و مگس‌ها را با انسان‌ها یکی نمی‌دانم، زیرا ما حساب‌های بانکی داریم – آن‌ها اینطور نیستند. ما کیف پول داریم – آنها ندارند. ما استرس های دیگری در زندگی داریم که حیوانات ندارند: رژیم غذایی، اجتماعی، کاری، تماس های زوم. من مطمئن هستم که می‌توانید به روش‌های مختلف به موش فشار وارد کنید، اما معمولاً ما بیشتر نگران حساب‌های بانکی هستیم.»

«البته این یک شوخی است، اما صرفاً برای قرار دادن آن در زمینه، نمی‌توانید همه آنچه را که در مورد موش‌ها می‌خوانید به انسان ترجمه کنید. اگر موش هستید و می خواهید تا 200 سال زندگی کنید – یا معادل 200 موش – عالی است، اما آیا این برای انسان معنادار است؟ وقتی در مورد مطالعات حیوانی صحبت می کنم، این همیشه یک اخطار است.”

با این وجود، دکتر سیو گفت که این یافته ها قابل توجه است.

از جنبه مثبت، این تحقیقات قوی است، و به ما در مورد شواهد تاییدی می گوید که بسیاری از مسیرهایی که حتی تحقیقات خود من روی آنها تمرکز می کند، زمانی مهم هستند که طول عمر را به طور کلی در نظر بگیریم.

دکتر Siow گفت: “چه مدل حیوانی باشد یا یک مدل انسانی، شاید لازم باشد برخی از این مسیرهای مولکولی خاص را در چارچوب مطالعات بالینی انسانی با ترکیباتی مانند پروسیانیدین های هسته انگور بررسی کنیم.”

دکتر Siow گفت که یک احتمال، توسعه عصاره هسته انگور به عنوان یک مکمل غذایی است.

«داشتن یک مدل حیوانی خوب با نتایج قوی [و مقاله] منتشر شده در یک ژورنال با تأثیر بالا، به توسعه و سرمایه گذاری در مطالعات بالینی انسانی، خواه از سوی دولت، آزمایشات بالینی، یا از طریق سرمایه گذاران و صنعت که این موضوع را انجام می دهند، وزن اضافه می کند. تخته، و بر اساس این مقالات، هسته انگور را به عنوان یک مکمل غذایی در یک قرص قرار می دهند.

من مکمل‌های تغذیه‌ای مصرف می‌کنم که ممکن است در آزمایش‌های بالینی نرفته باشند، اما بر اساس شواهدی از حیوانات، به وزن اضافه می‌کنند – این به مصرف‌کننده اطمینان می‌دهد که ممکن است چیزی در این مورد وجود داشته باشد. دکتر سیو گفت: این یک درجه از آگاهی از مفید بودن مکمل های غذایی از برخی جهات برای طول عمر است.

طول عمر، نه فقط طول عمر
دکتر سیو تاکید کرد که کیفیت زندگی افراد نیز مهم است، نه فقط تعداد سال‌های زندگی.

«اگر به طول عمر و مهمتر از آن به طول عمر نگاه کنیم، باید منظورمان از طول عمر را مشخص کنیم. اشکالی ندارد که ما تا 150 سالگی زندگی کنیم، اما اگر 50 سال گذشته را در رختخواب بگذرانیم، عالی نیست.

«بنابراین، به جای طول عمر، شاید یک کلمه بهتر، طول عمر سالم باشد: ممکن است تعداد سال ها را افزایش دهید، اما آیا عمر را به آن سال ها اضافه می کنید؟ یا سال های بی معنی هستند؟ و همچنین سلامت و سلامت روان: ممکن است تا 130 سالگی زندگی کنید، اما اگر نتوانید از آن سالها لذت ببرید، آیا ارزشش را دارد؟

مهم است که به چشم‌انداز وسیع‌تر سلامت و تندرستی روانی، ضعف، بی‌حرکتی، نحوه پیر شدن در جامعه نگاه کنیم – آیا مصرف قرص‌ها کافی است؟ یا به مراقبت اجتماعی بیشتری نیاز داریم؟ اگر ما در دهه 90، 100، 110 زندگی خود هستیم، آیا پشتیبانی وجود دارد؟ آیا سیاست دولت وجود دارد؟»

«اگر این قرص‌ها به ما کمک می‌کنند و ما به 100 سالگی می‌رسیم، چه کاری می‌توانیم برای بهبود کیفیت زندگی انجام دهیم – نه فقط با مصرف قرص‌های بیشتر؟ با هسته انگور و انار و غیره تنها کارهای زیادی می توانید انجام دهید.»

تحقیقات آینده
پروفسور Bellantuono گفت که یافته های این مطالعه می تواند به ویژه برای توسعه آزمایشات بالینی شامل بیماران سرطانی که شیمی درمانی می شوند ارزشمند باشد.

چالش کلی با senolytics، شناسایی [چه کسی] سودمند است و چگونه می توان فواید را در یک کارآزمایی بالینی اندازه گیری کرد.

“علاوه بر این، از آنجایی که بسیاری از این داروها در پیشگیری از یک بیماری به جای درمان آن در زمان تشخیص موثر هستند، آزمایشات بالینی بسته به شرایط ممکن است سال ها طول بکشد، و انجام این کار بسیار گران است.”

با این حال، در این مورد خاص، [محققان] گروهی از بیماران [که] از این کار سود خواهند برد، شناسایی کرده اند: بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند. علاوه بر این، همانطور که مشخص است زمانی که تشکیل سلول های پیر القاء می شود – یعنی با شیمی درمانی – و زمانی که اثراتی که آنها روی تومور و عملکرد فیزیکی ایجاد می کنند – یعنی از هفته ها تا [یک] چند ماه- رخ می دهد. پروفسور Bellantuono گفت